ów, której leczeniem zajmuje się właśnie stomatologia zachowawcza z endodoncją. Głównym celem stomatologii zachowawczej jest leczenie ubytków spowodowanych przez próchnicę zębów. Stomatologia zachowawcza może zajmować się także profilaktyką próchnicy zębów. Endodoncja zaś jest obszerną dziedziną należącą do stomatologii zachowawczej. Endodoncja zajmuje się niczym innym, jak leczeniem kanałowym zębów w przypadku, gdy zainfekowane próchnicą zostają głębsze warstwy zęba. Gabinet stomatologiczny bardzo często posiada w swojej ofercie świadczenie zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją. Dobrze wyposażony gabinet dentystyczny przy leczeniu kanałowym zębów, zwanym także leczeniem endodontycznym, korzysta ze stomatologii mikroskopowej. Dobry dentysta jest w stanie szybko rozpoznać zmiany w zębie na skutek próchnicy, dlatego warto chodzić do dentysty na regularne wizyty kontrolne.
Zabiegi chirurgii stomatologicznej
Stomatologia jest na tyle szerokim działem medycyny, że dzieli na wiele osobnych specjalizacji. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest tak zwana chirurgia stomatologiczna. Jak łatwo się domyślić chirurgia stomatologiczna jest dziedziną z pogranicza stomatologii oraz chirurgii, a centrum jej zainteresowań stanowi operacyjne leczenie jamy ustnej. Najczęściej wykonywanym zabiegiem w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usunięcie. Dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu stomatologii oraz chirurgii, żeby był w stanie przeprowadzać wiele różnych zabiegów wymagających leczenia operacyjnego. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w świadczeniu usług z zakresu chirurgii stomatologicznej, jak na przykład w operacyjnym usuwaniu ósemek. Inną usługą wykonywaną w ramach chirurgii stomatologicznej jest mocowanie implantu, ewakuacja ropnia oraz chirurgiczne wydłużenie koron. Chirurgia stomatologiczna jest jedną z najwcześniej powstałych specjalizacji stomatologicznych.
Najstarszy przypadek leczenia dentystycznego
Stomatologia, jako odrębna dziedzina medycyny, istniała już od wielu lat, a wraz z upływem czasu zaczęto wykorzystywać coraz nowsze techniki oraz metody leczenia zębów. Współcześnie stomatologia korzysta z wielu zdobyczy techniki, umożliwiając coraz precyzyjniejsze wykonywanie zabiegów. Stomatologia przeszła więc sporą drogę, żeby znaleźć się na takim poziomie zaawansowania, jaki znamy obecnie. Pierwszy przypadek leczenia stomatologicznego znaleziono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny. Ślady pozostawione na zębie trzonowym świadczą o próbie wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Szkielet mężczyzny, w którego uzębieniu znaleziono ślady pierwszego udokumentowanego leczenia dentystycznego, został znaleziony we Włoszech. Można więc stwierdzić, ze ludzie już od tysięcy lat zmagali się z problemem występującej na zębach próchnicy. Sama metoda pozbywania się zmian próchnicowych pozostała taka sama, ale na szczęście współcześnie dentysta dysponuje znaczenie szerszym wyborem spośród narzędzi oraz materiałów umożliwiających wypełnienie ubytków.
Usługi z zakresu protetyki stomatologicznej
Protetyka stomatologiczna stanowi jedną ze specjalizacji stomatologii, której głównym zainteresowaniem jest odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzu po całkowitej lub częściowej utracie zębów. Protetyka stomatologiczna jest dość szeroką dziedziną stomatologii, w ramach której dentysta wykonuje szereg różnych czynności i zabiegów. Do odtwarzania naturalnych warunków zgryzu używa się specjalnych wypełnień protetycznych. Można wyróżnić kilka rodzajów protez używanych w celu odbudowy utraconych lub uszkodzonych zębów. Jednym z rodzajów protez stomatologicznych są tak zwane protezy stałe, które charakteryzują się tym, że nie można ich wyjąć. Innym rodzajem protez są protezy ruchome, które można wyjąć z ust. Można wyróżnić jeszcze protezy kombinowane, będące połączeniem protez stałych oraz ruchomych. Jedną z usług oferowanych przez gabinet stomatologiczny w ramach protetyki jest chociażby zakładanie koron oraz mostów, a nawet licówek. Protetyka jest dość prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii, która posiada spore możliwości odbudowy i przywrócenia właściwych warunków zgryzu w jamie ustnej.