Szokujące 8 Metod Aby Leczyć zęby - Dentystyczny

Gabinet stomatologiczny Zabrze

Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza jest jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych, która zajmuje się przeprowadzaniem określonych zabiegów dentystycznych. Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty jest próchni

Szokujące 8 Metod Aby Leczyć zęby - Dentystyczny Gabinet stomatologiczny Zabrze
ca zębów, której leczeniem zajmuje się właśnie stomatologia zachowawcza z endodoncją. Głównym celem stomatologii zachowawczej jest leczenie ubytków spowodowanych przez próchnicę zębów. Stomatologia zachowawcza może zajmować się także profilaktyką próchnicy zębów. Endodoncja zaś jest obszerną dziedziną należącą do stomatologii zachowawczej. Endodoncja zajmuje się niczym innym, jak leczeniem kanałowym zębów w przypadku, gdy zainfekowane próchnicą zostają głębsze warstwy zęba. Gabinet stomatologiczny bardzo często posiada w swojej ofercie świadczenie zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją. Dobrze wyposażony gabinet dentystyczny przy leczeniu kanałowym zębów, zwanym także leczeniem endodontycznym, korzysta ze stomatologii mikroskopowej. Dobry dentysta jest w stanie szybko rozpoznać zmiany w zębie na skutek próchnicy, dlatego warto chodzić do dentysty na regularne wizyty kontrolne.

Zabieg ekstrakcji zęba

Ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usunięcie, jest jednym z zabiegów wykonywanych przez dentystę. Ekstrakcja zęba z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jednak jej przeprowadzanie bywa konieczne. Usuwanie zęba należy do zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej. Usunięcie zęba najczęściej następuje wtedy, gdy zęba nie można wyleczyć innymi metodami, z których korzysta stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ekstrakcję zęba przeprowadza się także w sytuacji, gdy rosnące ósemki nie mają zbyt wiele miejsca w jamie ustnej i mogłyby zniweczyć przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Dentysta przeprowadzający zabieg usunięcia zęba podaje pacjentowi znieczulenie, a sam zabieg jest przeprowadzany w całkowicie sterylnych warunkach. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniej techniki oraz narzędzi. Usunięcie zęba następuje głównie w sytuacji, gdy ten nie może być wyleczony, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty w celu uniknięcia takiej sytuacji.

Zadania stomatologii dziecięcej

Stomatologia dziecięca jest jedną z osobnych specjalizacji stomatologicznych, co może wydawać się nieco zaskakujące, jednak są podstawy ku takiemu podziałowi. Głównym powodem, dla którego stomatologia dziecięca stanowi osobną specjalizację, jest różnica w budowie zębów oraz całego układu narządów i tkanek w jamie ustnej u dzieci w wieku rozwojowym. Zabiegi oferowane przez gabinet stomatologiczny w ramach stomatologii dziecięcej to wypełnienie zęba mlecznego, usunięcie zęba mlecznego, lakowanie bruzd czy też leczenie amputacyjne. Dobry dentysta oferuje także przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, która pozwala dziecku oswoić się z wnętrzem gabinetu stomatologicznego oraz z samym lekarzem przeprowadzającym zabiegi. Stomatologia dziecięca bywa nazywana także pedodoncją i zajmuje się takimi kwestiami, jak zaburzeniami ząbkowania u dzieci, leczeniem zębów mlecznych, leczeniem zębów stałych niedojrzałych czy też leczeniem chorób błony śluzowej u dzieci. Ponadto stomatologia dziecięca może zajmować się profilaktyką próchnicy, na którą narażone są także dzieci.

Historia dentystyki

Stomatologia, jako odrębna dziedzina medycyny, istniała już od wielu lat, a wraz z upływem czasu zaczęto wykorzystywać coraz nowsze techniki oraz metody leczenia zębów. Współcześnie stomatologia korzysta z wielu zdobyczy techniki, umożliwiając coraz precyzyjniejsze wykonywanie zabiegów. Stomatologia przeszła więc sporą drogę, żeby znaleźć się na takim poziomie zaawansowania, jaki znamy obecnie. Pierwszy przypadek leczenia stomatologicznego znaleziono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny. Ślady pozostawione na zębie trzonowym świadczą o próbie wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Szkielet mężczyzny, w którego uzębieniu znaleziono ślady pierwszego udokumentowanego leczenia dentystycznego, został znaleziony we Włoszech. Można więc stwierdzić, ze ludzie już od tysięcy lat zmagali się z problemem występującej na zębach próchnicy. Sama metoda pozbywania się zmian próchnicowych pozostała taka sama, ale na szczęście współcześnie dentysta dysponuje znaczenie szerszym wyborem spośród narzędzi oraz materiałów umożliwiających wypełnienie ubytków.