Kilka porad dotyczących m.in leczenia kanałowego pod mikroskopem - Dentystyczny

Endodonta Gliwice

Czym zajmuje się ortodoncja

Ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, której głównym przedmiotem zainteresowania jest leczenie wad zgryzu. Ortodoncja jest drugą ze specjalizacji stomatologicznych, których ukończenie jest wzajemnie uznawane przez

Kilka porad dotyczących m.in leczenia kanałowego pod mikroskopem - Dentystyczny Endodonta Gliwice
kraje Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który zajmuję się leczeniem wad zgryzu poprzez używanie odpowiednich aparatów stomatologicznych, jest nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne ma głównie cel zdrowotny, przywracając właściwe funkcjonowanie zgryzu, jednak cel estetyczny leczenia także jest istotny dla wielu pacjentów. Leczenie ortodontyczne, polegające na noszeniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego na zęby, może być przeprowadzone w każdym wieku. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w przeprowadzaniu leczenia typowo ortodontycznego, dlatego często można znaleźć gabinety ortodontyczne. Ortodoncja poza samym leczeniem zajmuje się także profilaktyką wszelkich wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci. Leczenie ortodontyczne mające na celu przywrócenie właściwego zgryzu jest procesem długotrwałym.

Czym jest endodoncja

Endodoncja stanowi szeroki dział stomatologii zachowawczej, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków spowodowanych próchnicą zębów. Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Gabinet stomatologiczny bardzo często zajmuje się przeprowadzaniem zabiegów dotyczących stomatologii zachowawczej, w tym także endodoncji. Leczenie kanałowe zębów bywa nazywane inaczej leczeniem endodontycznym. Leczenie kanałowe zębów przeprowadza się w sytuacji, gdy zainfekowane przez próchnicę zostały głębiej położone tkanki zęba, takie jak miazga, komora i korzenie zęba. Dentysta przeprowadza leczenie kanałowe za pomocą specjalnych narzędzi, a sam zabieg polega na usunięciu zainfekowanej tkanki, wyczyszczeniu powstałych przestrzeni oraz wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Współcześnie przy leczeniu endodontycznym korzysta się z tak zwanej stomatologii mikroskopowej, czyli przeprowadza się zabieg z pomocą mikroskopu. Leczenie kanałowe zębów jest bardziej inwazyjnym zabiegiem niż zastosowanie zwykłego wypełnienia, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty, żeby uniknąć konieczności wykonania leczenia endodontycznego.

W jaki sposób powstanie próchnica zębów

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u dentysty jest próchnica zębów. Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków powstałych na skutek próchnicy. Jednym ze sposobów chronienia się przed próchnicą jest wiedza, w jaki sposób ona powstaje i jakie niezbędne czynniki muszą wystąpić, żeby próchnica mogła się rozwinąć. Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną, która atakuje tkanki twarde zęba i objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych. Żeby próchnica zębów mogła wystąpić, konieczne są cztery czynniki, takie jak bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny, żeby próchnica zębów mogła wystąpić. W zależności od stadium rozwoju próchnicy dentysta stosuje odpowiednią metodę leczenia. Podatność zębów na próchnicę może być różna u niektórych osób, dlatego też tak ważne jest chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Próchnica zębów jest najłatwiejsza do wyleczenia we wczesnym stadium, ponieważ wystarczy wtedy oczyścić ząb i wypełnić ubytki specjalnym materiałem. Bardziej zaawansowaną formą leczenia próchnicy jest leczenie kanałowe zęba.

Czym jest stomatologia estetyczna

Dentysta pracujący w gabinecie stomatologicznym oferuje wykonywanie różnych zabiegów mających na celu wyleczenie zębów pacjenta lub poprawienie estetyki uzębienia. Głównym celem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu uzębienia pacjenta poprzez wybielanie lub odbudowę uszkodzonych zębów. Stomatologia estetyczna nie stanowi osobnej specjalizacji stomatologicznej, ponieważ wiele zabiegów dentystycznych z różnych innych specjalizacji wchodzi w zakres stomatologii estetycznej. Przykładowym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest Digital Smile Design, czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu z wykorzystaniem najnowszych technologii. Wiele zabiegów wykonywanych przez dentystę ma zarówno cele lecznicze, jak i estetyczne, jak na przykład zabiegi z zakresu implantologii. Dentysta dba więc zarówno o utrzymanie uzębienia pacjenta w zdrowiu, jak i ma też na uwadze względy estetyczne. Część zabiegów stomatologicznych posiada cele typowo estetyczne, jak w przypadku wybielania zębów różnymi metodami wykonywanymi w gabinecie dentystycznym.