Kilka porad dla pacjentów stomatologicznych - Dentystyczny

Gabinet dentystyczny Zabrze

Próchnica jest zaraźliwa

Jednym z ciekawszych faktów dotyczących zębów, jest to że próchnica jest zaraźliwa. Warto o tym pamiętać - regularne przeglądy dentystyczne są bardzo ważne, ponieważ samodzielnie nie jesteśmy w stanie dostrzec wczesnych oznak próch

Kilka porad dla pacjentów stomatologicznych - Dentystyczny Gabinet dentystyczny Zabrze
nicy. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest... wkładanie smoczka własnego dziecka do ust. Pod żadnym pozorem NIE WOLNO tego robić, bo możemy je zarazić. Nie narażajmy własnych pociech na zagrożenie - próchnica świetnie rozwija się również na mlecznych zębach.


Wybielanie zębów u dentysty

Dentyści podkreślają, że najlepszym sposobem na wybielanie zębów jest po prostu częste ich szczotkowanie i korzystanie z nici dentystycznych w celu usuwania z zębów wszystkich resztek pokarmów. Oprócz tego istnieje wiele domowych metod na wybielanie zębów, które można stosować na co dzień w celu poprawy ich stanu. Czasami jednak domowe sposoby wybielania zębów nie pomagają albo są niewystarczające, a wówczas można zdecydować się na skorzystanie z zabiegu wybielania zębów u dentysty. Posiada on odpowiednie środki wybielające zęby, które są w stanie wyraźnie zmienić wygląd nawet najbardziej przebarwionego zęba. Po odbyciu zabiegu wybielającego u dentysty wystarczy stosować odpowiednie pasty do zębów dla podtrzymania uzyskanego efektu.

Niektóre zabiegi dentystyczne potrafią być naprawdę drogie, dlatego ich ufundowanie może stanowić rolę prezentu urodzinowego. Dla osób, które powinny przejść zabieg wszczepienia implanta zębowego lub chciałyby wybielić swoje zęby, ale nie posiadają wystarczających środków finansowych, taki prezent urodzinowy może się wydać naprawdę interesujący. Wystarczy dodać do niego jeszcze jakieś kwiaty czy dezodoranty, żeby móc sprawić osobie obchodzącej urodziny bardzo miłą niespodziankę. W wielu prywatnych gabinetach dentystycznych istnieje także możliwość wykupywania specjalnych pakietów rodzinnych czy pakietów częstego pacjenta żeby móc korzystać z nieco tańszej opieki stomatologicznej. Wprowadzenie takich możliwości znacznie ułatwia niektórym osobom dostęp do droższych usług stomatologicznych.


Typy próchnicy


Próchnicę można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od miejsca występowania oraz przebiegu ? wyróżniamy:

1. Próchnicę kwitnącą ? szybko postępująca próchnica, obejmująca w krótkim czasie wiele zębów. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni zębów wolnych od próchnicy. Można ją stwierdzić u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, bądź u młodych ludzi spożywających często kariogenne produkty.

2. Próchnicę wczesną ? pojawia się na zębach mlecznych w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Najczęściej dotyczy zębów siecznych szczęki, a następnie rozwija się dalej i atakuje kolejne grupy zębów. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki zęba, czyli tuż przy dziąśle. Charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia dużej powierzchni zębów w krótkim czasie.

3. Próchnicę butelkową ? jest jedną z odmian próchnicy wczesnej. Przyczyną jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane. Mają one zazwyczaj papkowatą konsystencję, co powoduje przyklejanie się resztek do słabo zmineralizowanych zębów w miejscu przylegania smoczka. W bardzo szybkim czasie powstają tam ubytki próchnicowe.

4. Próchnicę ostrą ? występuje gdy atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba. Najczęściej dotyka osoby młode, gdyż kanaliki zębinowe są u nich znacznie szersze niż u dorosłych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona wtedy kolor jasny i miękką, mazistą konsystencję.

5. Próchnicę przewlekłą ? występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych. Jej postępowanie jest wolniejsze niż próchnicy ostrej, co związane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odkładanie się zębiny wtórnej obronnej. Kanaliki zębinowe z wiekiem stają się coraz węższe, co również zapobiega szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona ciemny kolor i dosyć twardą konsystencję.

6. Próchnicę wtórna ? powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia. Przyczyną mogą być błędy podczas opracowywania ubytku, jakość materiału do wypełnienia, brak szczelności brzeżnej wypełniania, bądź odłamanie jego brzegu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w