Nie ma powodów do niepokoju - nie bój się stomatologa - Dentystyczny

Dobry dentysta Gliwice

O profilaktyce próchnicy

Profilaktyka polega głównie na edukacji zdrowotnej, endogennym i egzogennym dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, szczotkowaniu zębów, stosowa

Nie ma powodów do niepokoju - nie bój się stomatologa - Dentystyczny Dobry dentysta Gliwice
niu płukanek, nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (głównie sacharoza, ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

Mikrobiolodzy z UCLA School of Dentistry w listopadzie 2011 ogłosili, iż opracowali płukankę do ust zawierającą STAMP (ang. specifically targeted anti-microbial peptides) o symbolu C16G2, dobrze rokującą jeśli chodzi o eliminację S. mutans (bez wpływu na bakterie saprofityczne) i zapobieganie próchnicy1. Jest to pierwsze tego typu celowane działanie na świecie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębów

Wielofunkcyjne gabinety

Bardzo często oprócz profilaktyki i leczenia typowo dentystycznego, to znaczy usuwania ubytków w zębach i wstawiania plomb, stomatolodzy udzielają rad w zakresie ortodoncji. Istnieje wiele gabinetów stomatologicznych, które oprócz tak zwanego leczenia zębów podejmują się także leczenia ortodontycznego. Nic w tym dziwnego, ponieważ obie te dziedziny są ze sobą ściśle połączone. W ostatnich latach możemy zauważyć, że coraz więcej osób ma problemy z prawidłowym zgryzem, a gabinety, w których udzielane są nie tylko usługi stomatologiczne, ale także ortodontyczne nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony pacjentów.

Studia stomatologiczne są niezwykle popularne wśród osób wiążących swoje przyszłe życie zawodowe ze służbą zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? Właściwie często osoby zapytane o dokonanie takiego wyboru przyznają wprost, że wiążą z zawodem stomatologa nadzieje na duże zarobki. Oczywiście jest to prawda, ponieważ wielu dentystów zakłada prywatne gabinety stomatologiczne i jest to rzeczywiście dobre źródło finansowania. Aby jednak doskonale wykonywać ten zawód trzeba wykazać się umiejętnościami, które nieraz są bardzo skomplikowane. Można więc powiedzieć, że jest to trudny kierunek studiów i stomatologia nie jest odpowiednią dziedziną dla każdego – trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje.

A przyjmowanie tetracyklin przez dzieci powoduje

W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:

Biorąc pod uwagę barwę korony można wyróżnić zęby:

Okolica powierzchni siecznej jest jaśniejsza niż okolica szyjki (szczególnie na siekaczach i kłach). Zęby łuku dolnego są jaśniejsze niż odpowiednie zęby łuku górnego. Kły są zwykle ciemniejsze niż sąsiednie zęby. Z wiekiem powierzchnia zębów ciemnieje. Przyjmowanie nadmiernych ilości fluoru wywołuje plamy w szkliwie. A przyjmowanie tetracyklin przez dzieci powoduje ciemne zabarwienie szkliwa oraz jego niedorozwój i zniekształcenie koron.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka