Czy są zmiany jak znaleźć dobrego stomatologa? - Dentystyczny

dobrydentysta.cieszyn.pl

Dentysta a stomatolog

Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w n

Czy są zmiany jak znaleźć dobrego stomatologa? - Dentystyczny dobrydentysta.cieszyn.pl
azewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.


Korzyści z wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Jednym z podstawowych zabiegów oferowanych w ramach stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Istnieją dwie podstawowe metody wybielania zębów oferowane przez gabinety stomatologiczne, a są nimi wybielanie nakładkowe oraz wybielanie gabinetowe. Wybielanie gabinetowe ma tą zaletę, że efekt jest niemal natychmiastowy i nie wymaga nakładania codziennie specjalnych żeli i szyn, jak w przypadku wybielania nakładkowego. Inną zaletą wybielania gabinetowego za pomocą specjalnej lampy jest uzyskanie efektu rozjaśnienia zębów o kilka tonów. Wybielanie gabinetowe odbywa się za pomocą specjalnej lampy, którą naświetla się nałożoną pastę wybielającą, dzięki czemu uzyskuje się trwały efekt rozjaśnienia szkliwa bez szkodliwej ingerencji w strukturę zęba. Ponadto efekt takiego wybielania utrzymuje się bardzo długo, a sama procedura trwa jedynie od 30 do 60 minut, co w porównaniu z innymi metodami jest dużo krótszym czasem uzyskania bielszych zębów. Przed wybielaniem zębów należy się umówić na wizytę kontrolną, która przygotuje nasze zęby na ten zabieg.


Stomatologia jako dział medycyny

Stomatologia jest osobną dziedziną medycyny zajmującą się szeroko pojętym funkcjonowaniem, patologiami oraz leczeniem zębów, przyzębia, języka, błon śluzowych oraz innych tkanek jamy ustnej wraz z okolicami przyległymi. Dziedzina, którą jest stomatologia, jest na tyle szeroka, że wydzielono kilka specjalizacji zajmujących się konkretnymi częściami i zadaniami dotyczącymi zębów i jamy ustnej. Lekarzami, którzy zajmują się profilaktyką, leczeniem oraz diagnozowaniem chorób w jamie ustnej są dentyści. Stomatologia, jako dział medycyny zajmujący się leczeniem zębów, posiada bardzo bogatą historię, ponieważ nawet na prehistorycznych szkieletach można zauważyć próby pozbycia się zmian próchnicowych. Stomatologia posiada wiele specjalności, które pozwalają odpowiednio sklasyfikować określone zabiegi stomatologiczne. Lekarze dentyści swoje usługi często świadczą w gabinetach stomatologicznych. Współcześnie dzięki rozwojowi technologicznemu możliwe jest korzystanie z coraz bardziej precyzyjnych sprzętów ułatwiających przeprowadzanie zabiegów stomatologicznych.